آغاز

تشکیل گروه کوهنوردی عصای سفیدکردستان

این ادعا را نداریم که ما اولین هستیم. خیلی وقت است که نابینایان ثابت کرده اند در عرصه کوهنوردی نیز علیرغم تمام سختیها و محدودیتهایش کوله به دوش کشیده اند و پای در راه دارند.

اطلاع دقیقی از تاریخجه کوهنوردی نابینایان در ایران ندارم اما شخصا" به اتفاق آقای " بهمن حبیبی "که ایشان علاوه بر نابینایی از ناحیه مچ دست نیز قطع عضو می باشند طی سالهای 75تا 78 بسیاری از قله های استان کردستان و قله های دماوند و سبلان را در سطح کشور صعود نموده ایم. دیگر دوستان نابینا نیز هر کدام به فراخور موقعیتهایی که داشته اند در برنامه های کوهنوردی بصورت متفرقه و گاها" عمومی که هر ساله بمناسبت روز جهانی نابینایان به وسیله انجمن نابینایان استان برگزار میگردید شرکت می کردند.

وجود این پتانسیل و استعدادها ما را بر آن داشت تا برای ساماندهی و انسجام و توسعه این ورزش اقدام به تشکیل گروه کوهنوردی نمائیم. در جلسه هم اندیشی برنامه ریزی برای برگزاری روزجهانی عصای سفید این پیشنهاد مورد استقبال اعضای هیئت مدیره انجمن و هیئت ورزشهای نابینایان و کم  بینایان استان قرار گرفت و به همین مناسبت نام گروه با عنوان گروه کوهنوردی " عصای سفید کردستان" در تاریخ 11 مهر 92 به تصویب رسید.

اعلام این خبر با استقبال عمومی گروههای کوهنوردی بویژه کانون کوهنوردان  وهیئت کوهنوردی استان قرار گرفت و   با مشارکت و همدلی خود در اولین برنامه گروه که صعود به قله آبیدر بود فعالانه شرکت نمودند.                                                                                                                                                                                                              

 

 

گروه کوهنوردی دنا نیز در همان روز با پذیرائی خود درمحل زیارتگاه خضر زنده از کوهنوردان و خانواده های آنان که بمناسبت روز جهانی نابینایان گرد هم آمده بودند بر این همدلی افزود. نا گفته نماند که حضور شهردار و تعدادی از اعضا شورای شهر سنندج در این مراسم نشان از احساس مسئولیت مسئولین شهرمان داشت.

 

 

 

 

 

سوزانده شدن آبیدر  وخشونت بر علیه طبیعت نیز از نظرمان دور نماند.

 عکسها از آقای فرهاد وحدانی

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 2 نظر / 86 بازدید
سجّاد

سلام خداقوت بس که نامردمی از مردم دنیا دیدم باورم گشت که آرامش نابینا چیست

نصیری

با سلام و خسته نباشد به خدمت برادران و خواهران کوهنوردم بنده علاقه شدید به کوهنوردی دارم البته تا به حال از چند قله کوچک(کوره میانه ,امام مریوان) بالا رفتم آیا امکان دارد عضو گروه کوهنوردی شما بشوم لطفا جواب و شرایط مورد نیاز رو به ایمیلم بفرستید