نابینایان در عرصه ورزش

         نابینایان در عرصه ورزش

 

 

 

 


 در شرایطی که همه مشغول برگزاری روز جهانی عصای سفید و تبریک این روز به نابینایان عزیز می باشند پرداختن به نیازهای ابتدائی به مثابه حقوق اولیه شهروندی این عزیزان بیشتر از پیش ضرورت دارد اما متأسفانه مسئولین محترم تنها کاری که بلدند فقط در این روز خاص خود را مدافع حقوق آنها جلوه داده و برای مظلومیتشان اشک تمساح می ریزند.

 اشتغال ، ازدواج ، مسکن ، مناسب سازی معابر از مهمترین نیازهای ابتدائی آنها می باشد که همچنان در سطح شعار باقی مانده است. در عرصه ورزش نیز این داستان ادامه دارد . آمارها نشان می دهند که اکثر معلولیتهای جسمانی در میان اقشار کم درآمد جامعه اتفاق می افتد . لذا فراهم نمودن شرایط مبادرت به ورزش بویژه در سطح تخصصی بدون حمایت دولتی یا مردمی امکانپذیر نمی باشد و همین امر موجب شده است تا بخش وسیعی از نابینایان نتوانند در عرصه ورزش فعالیت چشمگیری داشته باشند. اداره ورزش و جوانان استان کردستان بعنوان متولی ورزش تحت فشارهای گوناگون تنها سالن ورزشی مورد استفاده  نابینایان واقع در منطقه 1-17 بهاران را بصورت اجاره ای در اختیار هیئت ورزشهای نابینایان و کم بینایان استان قرار داده تا از محل درآمدهای حاصله تمامی ورزشکاران تحت پوشش خود را در سطح استان حمایت کند !! و این در شرایطیست که درآمدهای سالن فقط جوابگوی اجاره بها و هزینه های جاری سالن می باشد . سال گذشته نیز در اقدامی متهورانه همین سالن را پلمپ نموده و با پائین آوردن تابلوی  خانه ورزش نابینایان و کم بینایان و بیرون راندن ورزشکاران اداره امور سالن و کلیه امکانات و تجهیزات متعلق به هیأت ورزشهای نابینایان را به بهانه اجرای ماده 88 در اختیار هیأت ورزشهای همگانی استان قرار دادند! بیش از شش ماه طول کشید تا مجددا" تحت فشارهای مکرر استانداری و فدراسیون آنهم به قیمت پراکنده شدن ورزشکاران و سقوط تیم گلبال از سوپر لیگ به دسته سوم و استعفای رئیس هیئت همان سالن را به هیئت بازگرداندند.

البته ناگفته نماند که استعدادهای نهفته در میان ورزشکاران نابینا و کم بینا با اتکا به حمایتهای خانوادگی و مردمی موفقیتهای مهمی در رشته های دو ومیدانی ، شنا و کوهنوردی در بر داشته است.

گروه کوهنوردی عصای سفید کردستان به عنوان تنها گروه رسمی کشورکه با خودیاری نابینایان و کم بینایان سنندجی و کمکهای دوستان و آشنایان اداره می شود در حالی پنجمین سال فعالیت خود را آغاز می کند که جزء فعالترین گروههای کوهنوردی سطح استان به شمار می رود و در طی این مدت بسیاری از قله های معرف کشور از جمله دماوند ، علم کوه ، سبلان ، اشترانکوه ، آزاد کوه و ... را با موفقیت صعود نموده است.

 پس بیائیم بجای سر دادن شعارهای پوچ و بی پشتوانه  چشم دلهایمان را باز کنیم و نابینایان را آنگونه که بایسته هستند دریابیم.

      

      گر نباشد چشم ظاهر عیب نیست                  در نبود چشم دل باید گریست

 

                                               خالد اسعدی

/ 0 نظر / 108 بازدید