گروه کوهنوردی عصای سفید کردستان


+ روز جهانی کوهستان

 

روز جمعه 21 آذر با شرکت حدود 200 نفر از کوهنوردان گروههای کوهنوردی سنندج که با فراخوان کانون کوهنوردان کردستان گرد هم آمده بودند با صعود به قله آبیدر بزرگ روز جهانی کوهستان را گرامی داشته شد. 

هرچند متأسفانه تعدادی از گروههای مطرح شهرمان منافع گروهی خود را بر پیوستن و همدلی با دیگر گروهها ترجیح دادند اما گروه کوهنوردی عصای سفید فارغ از اینگونه تعصبات گروهی در این برنامه فعالانه شرکت نمود.

از نکات حائز اهمیت این برنامه برخورد کردن با تابلوهائی بود که به تازگی توسط رکن دوم ارتش در مسیر زیارتگاه خضر زنده در چندین نقطه نصب شده و به موجب آن با اعلام اینکه منطقه به میدان تیر تبدیل شده است رهگذران را تهدید به اصابت تیر و مواد منفجره نموده بودند.

به این ترتیب قصد دارند زیارتگاه و تفرجگاه خضر زنده را که بیش ازیکصد سال است مورد استفاده مردم سنندج قرار می گیرد به املاک بی حد و حصر پادگان الحاق نمایند.

این موضوع بسیار مورد اعتراض کوهنوردان شرکت کننده در برنامه قرار گرفت و با تهیه طوماری خواستار برچیده شدن هر چه سریعتر این تابلوها و باز گرداندن امنیت و آرامش به منطقه شدند.

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ۱:٤٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٩/٢٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ روز جهانی کوهستان

         20 آذر روز جهانی کوهستان گرامی باد

 

 

 با پیشنهاد فدراسیون جهانی شعار امسال روز جهانی کوهستان " کشاورزی خانوادگی در کوهستان به منظور مراقبت از زمین و تأمین تغذیه مردم " نام گرفته است.

بمناسبت نکوداشت روز جهانی کوهستان در برنامه مشترک کانون کوهنوردان کردستان که صعود به قله آبیدر بزرگ می باشد شرکت می نمائیم.

 زمان : ساعت 5 صبح روز جمعه 21 آذر 

 محل تجمع :میدان شنگال ( گاز سابق )

 

 

 

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ۸:٥۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٩/۱۸
comment نظرات () لینک

+ نه که روز

                       نه که روز

 

 

 

 کرد که باشی از میان تمام کوههای کردستان نام 3 کوه بر ذهنت نقش می بندد:

1- قندیل 2- شاهو 3- نه که روز 
وقتی بر قله "نه که روز می ایستی در شمالت قندیل و در جنوبت شاهو قرار می گیرد و در می یابی که در مرکز جغرافیای طبیعی کردستان قرار داری.
اینچنین بود که عصای سفید کردستان در آخرین روز آبان بر بام مرکز کردستان ایستاد.

ارتفاعش 2640 متر است اما باید رفت.

 عصر روز پنحشنبه 29 آبان 25 نفر از عاشقان کوهستان که 12 نفر از کوهنوردان آبفای کردستان کردستان نیز در جمعمان حضور داشتند با سودای رفتن به مرکز کردستان راهی سقز شدیم.

 

شب را سقز به سر بردیم . عصای سفید در مهمانسرای بهزیستی و کوهنوردان آبفا در مهمانسرای آبفای سقز

همینجا لازم است از مهمان نوازی امور آبفای شهری سقز با مدیریت آقای"مهندس ورمزیار" که علاوه بر در اختیار گذاشتن خوابگاه با تهیه کیک و میوه و آب میوه برای تمام کوهنوردان و پذیرائی شام ، حمایت واقعی و نه شعاری خود را از ورزش نشان دادند، صمیمانه تشکر نمائیم.

وتمام اینها میسر نمی گشت مگر با تلاش و زحمات خالصانه همنورد فداکارمان آقای "زاهد ذوالفقاری" که هم در کوه راهنما و سر قدممان بود وهم در شهر میزبان و مهمان نواز

 ساعت 6 صبح با مینی بوس اجاره ای آقای همایون فرجی ( که دیگر به یکی ازهمنوردانمان بدل شده است ) و خودر وهای شخصی بنده و آقای امیر ارسلان اعظمی از طریق جاده سقز مریوان و مسیر فرعی روستای "کس نزان"  به روستای" درآبی" که ازمسیرهای جنوبی نه که روز است رسیدیم.

در حدود ساعت 7 صبح جمع 27 نفری ما با سرقدمی منظم آقای زاهد ذوالفقاری به طرف قله حرکت کردیم. زمین یخ زده که با گرم شدن تدریجی هوا به گل تبدیل می شد هم از سرعتمان می کاست و هم شرایط را برای اطراق و صرف صبحانه سخت کرده بود . لذا تصمیم گرفته شد صبحانه را به بعد از صعود موکول نمائیم. همت وهماهنگی همنوردان بویژه در نزدیکیهای قله که با  هوای سرد و مسیر برفی همراه بود در ساعت 10 ونیم صبح ما را به قله رساند. 

 چشم انداز بسیار وسیع قله و پراکنده شدن ابرها بیش از پیش موقعیت مرکزی نه که روز را به اثبات می رساند. پس از گرفتن عکسهای یادگاری از طرف ضلع شمالی قله راهی چشمه نه که روز که در حدود 200 متر پائینتر از قله قرار دارد رفتیم و در هوائی بسیار مطبوع صبحانه را که توام با رقص و پایکوبی دوستان بود صرف کردیم.

در حدود ساعت 3 بعد از ظهر به روستا برگشتیم و با ثبت خاطره ای دیگر از کوهستان همدیگر را تا برنامه ای دیگر وداع گفتیم.

 

                             جای تمام دوستان خالی

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٩/٧
تگ ها: نه که روز
comment نظرات () لینک