گروه کوهنوردی عصای سفید کردستان


+ پوکی استخوان

نقش ورزش در جلوگیری از پوکی استخوان

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/۸/٢٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ به یاد مهدی عمیدی

                      

وقتی حدود 3 سال پیش شنیدم جوانی از خطه خراسان قله های" اورست و لوتسه" را در یک برنامه و آنهم بدون استفاده از کپسول اکسیژن با موفقیت صعود کرده است به خودم گفتم بالاخره جانشینی برای" اورازمان" پیدا شد و وقتی یکسال بعد از آن خبر ناپدید شدنش را در ارتفاعات " مون بلان " فرانسه لحظه به لحظه دنبال میکردم تا اینکه اعلام شد برای همیشه در دامان مون بلان ماندگار خواهد شد آب سردی بر افکارم ریخته شد. آری پلنگ برفی کوهستان هم به کوهستان پیوست و همچون اوراز در اوج شکوفائی اش جامعه کوهنوردی را به عزا نشاند. آنچه مهدی را متمایز میکرد خوش اخلاقی و مستقل بودنش بود و همانطور که محمد اوراز در جواب سؤالی در مورد ازدواجش گفته بود که من با کوهها ازدواج   کرده ام مهدی عمیدی نیز به این باور رسیده بود که باید از تمام زندگی اش بگذرد.

چندی پیش از طریق سایت فدراسیون اطلاع یافتم که دوستداران مهدی دست به اقدامی بسیار ارزنده زده اند وبا دعوت از کوهنوردان سراسر کشور خواهان برگزاری صعودهایی با گرامیداشت یاد و خاطره مهدی در سالروز تولدش شدند. ما نیز با استقبال از این دعوت و استفاده از طرح بنر پیشنهاد شده در صبح روز جمعه 16 آبان عازم قله 2836 متری" سلطان سراج الدین" در حومه شهر سنندج شدیم.

در صبحی سرد که آبها یخ زده بود با مینی بوس همراه همیشگی مان آقای همایون فرجی به طرف روستای نران در حدود 30 کیلومتری شهر سنندج رفتیم. در ساعت 7 صبح با حضور 21 نفر که 5 نفرمان از گروه آبفای کردستان بودند و شخص راننده از محل روستا براه افتادیم.

هوای سرد پائیزی ، برگ ریزان ، جاری شدن جویهای آب در اثر بارندگیهای اخیر و صدای خرد شدن خاک یخ زده در زیر گامهایمان روایت پائیزی این برنامه ما بود.

عدم آمادگی یکی از میهمانان برنامه موجب کندی آهنگ حرکتمان شده بود. بطوریکه تصمیم گرفتیم در محل چشمه سراب سلطان که معروفترین استراحتگاه منطقه می باشد برای جلوگیری از کند شدن حرکت تعدادی از ما داوطلبانه بمانیم تا بقیه راهی قله شوند.

 از چشمه به بعد شیب تند و پوشش برفی مسیر، صعود را با مشکل مواجه کرد و 2نفر دیگر از همنوردان را وادار به برگشتن به محل چشمه نمود.

حس خوشایند برفکوبی و فشار دادن دانه های اولین برف زودرس امسال  همنوردان را به وجد آورده بود.

در قله با گرفتن عکس درکنار بنر  یادبود مهدی عمیدی یاد و خاطره پلنگ برفی کوهستان گرامی داشته شد.

  

پیش بینی کرده بودیم که ناهار به منزل برگردیم و به صرف صبحانه در محل چشمه اکتفا گردید اما اصرار بیش از حد و بی مورد یکی از دوستان که سعی می کند بطور احساسی حتی به قیمت جدائی از گروه و بوجود آوردن تأخیرهای طولانی همنوردان نابینا را به قله بکشاند در این برنامه نیز تکرار شد. و اعتراض سایر همنوردان را در پی داشت. که امیدواریم تکرار نگردد. 

در نهایت ساعت 3 ونیم بعد از ظهر بود  که به سنندج برگشتیم و برنامه  خاتمه یافت.

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/۸/٢٠
comment نظرات () لینک

+ موسیقی کردی

برای متنوع کردن مطالب وبلاگ و اینکه علاوه بر معرفی فعالیتهای کوهنوردی نسبت به معرفی موسیقی غنی کردستان قدمی برداشته باشیم یکی از ترانه هایی قدیمی  و معروف کردی را به خوانندگی مرحوم حسن زیرک  را به سمع و نظرشما عزیزان می رسانم.

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/۸/۱۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تندرستی

یکی از اهداف مهم ما در انجام فعالیتهای ورزشی حفظ سلامت جسمانی و تندرستی می باشد. به پیشنهاد دوستان سعی میکنم از منابع معتبر مطالبی را در ارتباط با اصول حفظ سلامت جسمانی وراههای دستیابی به تندرستی را تقدیم شما عزیزان نمایم.

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/۸/۱۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک