گروه کوهنوردی عصای سفید کردستان


+ روز جهانی نابینایان

 23 مهر روز جهانی عصای سفید مبارک باد

 

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

                      درفک

خیلی وقت بود که دوست بسیار عزیزم جناب آقای اجدادی گروه عصای سفید را برای صعود به قله "درفک" در استان گیلان دعوت کرده بود. بارندگی های اخیر انتخاب تاریخ پاسخگویی به این دعوت را با مشکل مواجه می ساخت.بالاخره بخت یارمان شد و سایت هواشناسی در شرایطی که اکثر نقاط ایران را بارانی پیش بینی کرده بود خبر از آفتابی بودن شمال کشور در روز 23 مهر که مصادف با روز جهانی نابینایان ( عصای سفید ) بود،می داد.

  انجمن نابینایان استان نیز در نظر داشت که همزمان با ما مراسمی را در شهر سنندج برگزار کند و این امر موجب می شد  تعداد زیادی از اعضاء گروه که مایل به شرکت در برنامه ما بودند مجبور به شرکت در مراسم انجمن شوند ،لذا برای آنکه فرصت را از دست ندهیم با کمترین تعداد ممکن در ظهر روز چهارشنبه وبا حضور خانمها1- صبری حسین پناهی 2- بهار حاج میرزائی 3- شهلا عبدی 4- شرافت کریمیان 5- پروین قلعه پرداز و آقایان 1- امیر ارسلان اعظمی 2- فرهاد حسین پناهی 3- فرهاد وحدانی و اینجانب با خودروهای شخصی عازم شمال وشهر رستم آباد شدیم. 

کوهنوردان آبفای کردستان نیز که قبلا" لذت میزبانی و مهمان نوازی آقای اجدادی را چشیده بودند با یکدستگاه مینی بوس به ما پیوستند و آمارمان به 23 نفر افزایش یافت. 

در حدود ساعت 9 شب بود که پس از پشت سر گذاشتن رودبار و رستم آباد به شهر کوچک توتکابن که آقای اجدادی ودیگر دوستانش ساعتها در انتظارمان بودند رسیدیم.

 مکانی را که برای شب مانی در نظر گرفته شده بود منطقه ای به نام دشت ویل  در ضلع جنوبی درفک بود که پس از یکساعت و نیم رانندگی در جاده خاکی و جنگلی کوهستانی و گذشتن از بخش رحمت آباد و بلوکات به آنجا رسیدیم. تاریکی شب زیبائیهای مسیر را در خود پنهان کرده بود و برای برپائی چادرها هم از نور چراغ ماشینها کمک گرفتیم.در ساعت 11 شب بود که با خوردن شامی مختصر در چادرها آرام گرفتیم. من و دوست فداکارم ارسلان که نخواستیم جای دوستان را در داخل چادرها تنگ کنیم به زیر آسمان زیبای درفک پناه بردیم.

با سپیده بپا خاستیم و پس از صرف صبحانه و جمع کردن چادرهاو با روشن شدن هوا غرق تماشای طبیعت وگوش دادن به آواز پرندگان و حس نسیم خنک صبحگاهی جنگلهای درفک شدیم.

 پس از یک ربع دیگر رانندگی به منطقه "اربناب" که مرز مشترک مسیر شمالی و جنوبی قله درفک است رسیده و درآنجا کوله های یکروزه را بدوش کشیدیم.من که میدانستم در مسیر بازگشت چه دردی به سراغ زانوی عمل کرده ام خواهد آمد ، لذت زیبائی مسیر وهمراهی دوستان را ترجیح داده و همپایشان شدم.

 در حدود ساعت 11 صبح بود که با سر قدمی منظم آقای اجدادی تمام 25 نفرافراد گروه به قله رسیدیم و با گرفتن عکسهای یادگاری و اندکی استراحت از مسیری راحتتر به طرف اربناب سرازیر شدیم.

 

   صعود به قله را با برگزاری رقص کردی که دوستان گیلانی هم در آن شرکت داشتند جشن گرفتیم. 

 کنسروهای ناهارمان دست نخورده باقی ماند زیرا میزبانمان با جوجه کباب ناب سیاهکل، لوبیای گرم و کلوچه لاهیجان در یکی از دشتهای  زیبای مسیر پذیرائی کردند.

برنامه به اینجا ختم نشد . ما را به تماشا و شنیدن اجرای کنسرت موسیقی گروه موسیقی رامتین که از خوش اقبالی ما در غروب همان روز در شهر سیاهکل اجرا داشتند بردند.

مدیر ارشاد سیاهکل که از حضور ما خبر دار شده بود بر روی سن رفته و ضمن خوش آمد گوئی ، روز عصای سفید و صعودمان را به قله درفک تبریک گفتند.کنسرت که در حدود 2 ساعت بطول انجامید و شامل بخشهای موسیقی دستگاهی و گیلکی با آهنگسازی و تنظیم آقای مرتضی سعیدی بود بسیار مورد توجه ما ودیگر حضار قرار گرفت و خستگی را از تن هایمان بیرون کرد. 

 بعد از کنسرت تمام 23 نفر ما برای صرف شام به منزل آقای اجدادی دعوت شدیم. شامی مفصل از غذاهای مخصوص شمال. واین کاریست که از عهده هر میزبانی آنهم بطور شخصی برنمی آید.

بعد از آنکه چای و میوه هم صرف شد به دلیل کمبود جا به 3 دسته تقسیم شدیم همنوردان گروه آبفا به مهمانسرای شرکت آبفای رشت که از قبل هماهنگ شده بود رفتند ، تعدادی ازآقایان نیز میهمان منزل آقای رضوانی در شهر لاهیجان ومن هم به اتفاق 4 نفر از خانمها در منزل آقای اجدادی و همسر مهربانشان ماندگار شدیم.

صبح جمعه پس از خوردن صبحانه و گرفتن توشه راه با فشردن دستان اجدادی عزیز و تشکر فراوان از زحمات خالصانه اش راهی لاهیجان شدیم تا به اتفاق دوستانی که شب را در منزل آقای رضوانی گذرانده بودند راهی دریا شویم.همنوردان گروه آبفا تصمیم گرفتند به علت دوری مسیر از آمدن به دریا چشم پوشی کرده و به سنندج برگردند.

 در منطقه چمخاله لنگرود به دیدار دریا رفتیم. اینجا نیز دریا با خوشروئی ما را پذیرفت وبه ما اجازه داد تا لمسش کنیم با این امید که دلهایمان هم دریائی شود....

 

 

  امیر ارسلان که دلش سنگ نیست اما در دل سنگ جای گرفت.

 و با لاخره آقای محمد باقر اجدادی میزبان گرانقدر سیاهکلی ما که به اتفاق همسر و دوستانش( آقای رضوانی و همسرش) برایمان سنگ تمام گذاشتند.

                                      جای تمام دوستان خالی

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ۸:۱٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٧/٢۳
تگ ها: درفک و سیاهکل
comment نظرات () لینک

+ دومین همایش کوهنوردی استان کردستان

دومین همایش کوهنوردی استان کردستان با همت ومدیریت کانون کوهنوردان استان و حضور گسترده شخصیتها و گروههای کوهنوردی، فعالان محیط زیست ، فرماندار، شهردار و رئیس شورای شهر سنندج در تاریخ پنجشنبه 93/6/27 در محل سالن همایشهای اداره آموزش و پرورش شهر سنندج برگزار گردید.

 در این همایش که به مناسبت سالگرد درگذشت قهرمان کوهنوردی ایران محمد اوراز و با شعار نجات چشمه زندگانی " کانی بل " برگزار گردید پس از گزارش فعالیتهای انجام شده برای نجات کانی بل توسط آقای دکتر هاشمی ، آقای سید واسع سید موسوی ( سمکو ) گزارش مبسوط و مصور صعود به قله های کمونیزم و کورژنفسکایا را که به اتفاق آقای انور محمد زاده در ماه گذشته انجام داده بودند ارائه نمودند. که مورد تشویق حاضرین قرار گرفت. در خاتمه لوحهای تقدیر تهیه شده توسط کانون کوهنوردان استان به ایشان و سایر فعالین عرصه کوهنوردی و محیط زیست اهداء گردید .

همنوردمان فرشاد نصرتی نیز بعنوان روشندل فعال در عرصه کوهنوردی که موفق به صعود قله دماوند شده است نیز با اهداء لوح و گواهی صعود فدراسیون و باطوم کوهنوردی مورد تشویق و تقدیر قرار گرفت.  

از جمله ویژگیهای این مراسم حضور آقای رضا شهلائی هیمالیا نورد فعال کرمانشاهی وفاتح قله های اورست ، k2 و کانچن چونگا بود که بسیار مورد تشویق حاضرین قرار گرفت.

 

آقای حمید دهقان هیمالیانورد محبوب سنندجی هم بطور جداگانه با اهداء جوایزی از آقای رضا شهلائی و سید واسع سید موسوی و انور محمد زاده تقدیر بعمل آوردند.

 

 عکسها از آقای فرهاد وحدانی

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ۸:٤٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٧/٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک