گروه کوهنوردی عصای سفید کردستان


+ سومین برنامه سال 93

سلطان اغزه تو

این کوهستان که در حدود 80 کیلومتری شهر مریوان به طرف سقز وبه ارتفاع 3130 متر در حوزه رشته کوههای منطقه چهل چشمه کردستان واقع شده است در لیست برنامه هایمان قرار گرفت و به اتفاق کوهنوردان آبفای کردستان در روز پنجشنبه  11 اردیبهشت راهی مریوان شدیم.

با مهمان نوازی آقای مهندس شالپوش در مهمانسرای امور آبفای آن شهرستان مستقر شده و غروب آنروز را در کنار دریاچه زیبای زریوار به سربردیم.

پس از صرف شام تدارک دیده شده توسط میزبانمان به مهمانسرا برگشتیم و ساعت 5  صبح روز جمعه همگی که تعدادمان به 18 نفر می رسید با مینی بوس آبفای کردستان راهی منطقه شدیم. پس از پشت سر گذاشتن سد گاران و منطقه چناره که از حاشیه مرزی ایران و کردستان عراق عبور میکند در سمت راست جاده از طریق روستاهای "اگجه" و " گوگجه"  وارد منطقه شده ودر حدود ساعت 7 صبح با کوله هایمان پای در مسیر زیبا و دل انگیز سلطان گذاشتیم.  

 ابتدای مسیر را بسیار راحت درمیان سبزه ها و گلها و گیاهان بهاری طی کردیم .صبحانه را هم در این مسیر زیبا صرف کرده و به سوی قله براه افتادیم. 

در ادامه با تند شدن شیب و رسیدن به منطقه برفی من که همچنان زانوی چپم دوره درمان را می گذراند و3 نفر دیگر از همراهان از ادامه مسیر انصراف دادیم و 14 نفر از همنودانمان با سرپرستی آقای فرهاد وحدانی مسیر را در میان برفها به سمت قله ادامه دادند.

و

در حدود ساعت 1 بعدازظهر قله در زیر پای کوهنوردان عصای سفید و آبفای کردستان قرار گرفت.

در ساعت 3 به استقبالشان رفتم و پس از صرف ناهار با کوله باری از خاطره و گیاهان خوراکی کوهستان را ه برگشت را در پیش گرفتیم.

ساعت 7غروب به مریوان برگشتیم و با ابراز تشکر از زحمات آقای مهندس شالپوش راهی سنندج شدیم.

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٢/۳۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+  

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٢/٢۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تبریک به عظیم

 

                عظیم قیچی ساز

هم نامش عظیم است هم عزم و اراده وتوانائی اش

سیزدهمین قله بالای 8000 متر را نیز با اقتدار صعود کرد و با افتخار در صبح روز شنبه 20 اردیبهشت به کشور بازگشت.

عظیم که از فتح قله 8013 متری شیشا پانگما آنهم بدون استفاده از کپسول اکسیژن به میهن بازگشته است تنها با یک گام دیگر  وصعود به قله لوتسه به عضویت باشگاه 8000 متریهای جهان در خواهد آمد.

ما  ضمن عرض تبریک برای این کوهنورد شایسته کشورمان آرزوی موفقیت و سلامتی داریم.

                                                  

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٢/٢۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دومین برنامه سال 93

خضر زنده

با همکاری انجمن نابینایان و کم بینایان استان کردستان  به منظور ترغیب و تشویق اعضا انجمن برای شرکت در فعالیتهای ورزشی بویژه رشته کوهنوردی که علاوه بر دسته جمعی  بودن آن در دامان طبیعت و به دور از هوای آلوده شهرها انجام می گیرد, روز جمعه 5 اردیبهشت بر اساس هماهنگی انجام شده با قرارگاه کوهنوردی مستقر در منطقه موسوم به خضر زنده که مدیریت آنرا پیشکسوت کوهنوردی آقای ایرج زنده دل بر عهده دارند تعداد 35 نفر از اعضا’ انجمن و همراهانشان از محل میدان گاز سنندج عازم قرارگاه شدیم. 

مسیر 2 کیلومتری "خضرزنده" در مدت یکساعت پیموده شد. قرارگاه از لحاظ زحمات زیادی که برای احداث آن کشیده شده ودارای دو بخش سالن اجتماعات و خوابگاه به همراه سرویس بهداشتی مناسب می باشد بسیار مورد توجه شرکت کنندگان د ر برنامه قرار گرفت.در آنجا پس از انجام پذیرائی و حدود یکساعت استراحت مجددا" به طرف شهر حرکت کرده و نهایتا" برنامه در ساعت 12 ظهر خاتمه یافت.

 

حاضرین در این برنامه که برای  جلوگیری از طولانی شدن گزارش از ذکر اسامی همراهان خودداری می گردد عبارتند از :

خانمها : کژال بهمنی - شهلا عبدی - شریفه سلیمی - سیران مرادی - مریم محمدی

آقایان : عبدالباقی روشنی - عرفان سلیمی - عارف دولتیاری - فرج شریفی - حبیبالله حبیبی - صلاح محمدی - شجاع شیخله - سامان یوسفی - و دوستان جوانمان فراز رمضانعلی و برزان هارونی

 

 

 

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٢/۱٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اولین برنامه سال 93

اورامان: دیار برف و سنگ و گلهای ارغوان

سرزمین لاله های واژگون و خروش سیروان 

 

بهار را با سفر به دیار اورامانات و  همنشینی با سیروان آغاز کردیم. 16 نفر دعوتمان را پذیرفتند و ساعت 5 صبح روز پنجشنبه 28 فروردین از محل میدان آزادی سنندج با مینی بوس اقای همایون فرجی که در اکثر برنامه های راه دور صبورانه همراهیمان میکند از مسیر جاده مریوان عازم اورامانات شدیم.

 

پس از پشت سر گذاشتن شهرهای شویشه و سروآباد در سه راهی موسوم به" بیه که ره" واقع در 25 کیلومتری مریوان به سمت چپ پیچیده و با عبور از روستاهای" دزلی" و" دره کی" به گردنه زیبا و برفی " ژالانه "که مشرف به منطقه اورامان است رسیدیم.صبحانه را همانجا با چاشنی هوای دلپذیر کوهستان صرف نموده و درحدود ساعت 10 صبح در محل روستای " کماله " که همجوار با روستای معروف اورامان میباشد از مینی بوس پیاده شدیم.

وسایل شب مانی ( جادرها و کیسه خوابها و... ) را در داخل مینی بوس گذاشته وبا کوله های سبک یکروزه پای در راه گذاشته و با عبور از باغات و رودخانه پر آب روستا خودمان را به دامنه رشته کوه موسوم به " تته" که محل خانه های ییلاقی روستاهای منطقه  می باشد رساندیم.

    ازجاده مال روی که برای دسترسی باغات هر روستا درست شده به طرف جنوب و موازی با رشته کوه تته ازمیان دره ها وگرده های سنگلاخی که در برخی نقاط برفی بود گذشتیم و در پای چشمه گوارای  خانه های ییلاقی رو ستای اورامان برای صرف نهار اطراق کردیم. در اینجا با کوهنوردان گروه آبفای کردستان هم سفره شدیم وپس از یکساعت به اتفاق آنان راهی خانه های ییلاقی روستای " سلین " موسوم به " دره بیان "شدیم. طبیعت زیبا و چشمه های پر آب دره بیان بهترین مکان برای شب مانیست.با هماهنگی بعمل آمده وسایل مورد نیاز شب مانی را که بوسیله مینی بوس به روستای " کل جی " حمل شده بود با اجاره وانتهای تویوتای قدیمی که توانایی خارق العاده ای در پیمودن راههای پر پیچ و خم کوهستانی دارند با همکاری همنورد فداکارمان آقای رئوف عبدالهی از گروه آبفای کردستان به دره بیان آورده شدند. از آنجا ئیکه اهالی روستا هنوز به ییلاق نیامده بودند ناچار شدیم برای اسکان افراد گروه که امکانات مناسبی برای شب مانی در فضای باز کوهستان را ندارند با استفاده از همان وانت به محل خانه های ییلاقی روستای کل جی موسوم به" گولی" رفته و شب را با خاطره ای به یاد ماندنی به صبح رسانیم.کوهنوردان آبفا نیز با برپائی کمپ در ارتفاعات دره بیان شب را همانجا ماندند.

صبح مجددا" وسایل شب مانی را با وانت به روستای کل جی و داخل مینی بوس انتقال دادیم واعضای گروه بجز بنده که از ناحیه زانو مصدوم بودم به طرف روستای " ناو " حرکت کردند.با گذشت حدود 3 ساعت تمام افراد به روستا رسیدند. 

درآنجا به دیدار خانواده های 2نفر از اعضای گروه خانمها سارا رستمی و عینا مرادی که خودشان بدلیل مشغله درسی نتوانستند در برنامه شرکت کنند رفتیم.

  در ر روستای   ناو سوار مینی بوس شده و به طرف رود سیروان و چشمه "بل" براه افتادیم.

                                       وداع با کانی بل

 با خبر شدیم که در اجرای سد" داریان" که در پائین دست "کانی  (چشمه) بل" بر روی رودخانه سیروان در حال احداث است از سال آینده با شروع آبگیری سد,کانی بل هم به مانند سایر باغات وطبیعت زیبای مسیر در زیر دریاچه سد مدفون خواهد شد. همین موضوع و تصویر ناخوشایندی که بر اثر انواع و اقسام لوله هائی که به قلب کانی بل برای بهره برداری تزریق شده است فریاد خروشان آنرا که در گذشته نه چندان دور نشان از صلابت و ابهت جاودانی آن داشت به فریاد و ناله احتضار و نابودی تبدیل کرده بود. با تا’ثر ازاینکه برای نجاتش کاری از دستمان برنمی آید برای آخرین بار از آبش نوشیدیم و به طرف روستای "هه جیج" و شهر "نودشه" حرکت کردیم.

در حدود ساعت 3 بعد ازظهر به ارتفاعات پوشیده از برف رشته کوه تته موسوم به "دالانی" رسیده ونهار را در انجا صرف کردیم.

در ادامه از گردنه تته با عبور از جاده ای پر پیچ و خم و خطرناک که ارتفاع برف در برخی نقاط آن به بیش از 4 متر میرسید به گردنه ژالانه برگشتیم ودر غروب همان روز وارد سنندج شدیم.

 

 

 همراهان جدیدی که ما را در این برنامه همراه بودند خانمها صباسلیمی و شرافت کریمیان و آقایان عباس طوفانی- فرهاد حسین پناهی(نابینا) - فرزاد حسین پناهی - رضا اعظمی- ابوبکر سجادی و دوستان جوانمان هژیر قانعی و زانیار شیخ الاسلامی بودند.

  

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ٩:٠٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٢/۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک