گروه کوهنوردی عصای سفید کردستان


+ دومین برنامه

عزم و اراده برای فتح قله ها چشمان بینا نمی خواهد.

با ر دیگر نابینایان سنندج با صعود به قله عاشقان فعل خواستن را به توانستن تبدیل نمودند. تعداد 9 نفر از نابینایان عضو گروه کوهنوردی "عصای سفید کردستان" با همراهی 16نفراز همنوردان بینا صبح روز جمعه 3 آبان با یکدستگاه مینی بوس اجاره ای ویکدستگاه وانت نیسان متعلق به یکی از اعضاء گروه راهی روستای "کرجو" در حومه سنندج شدیم .  

در ساعت هفت و نیم صبح با هوای نسبتا" سرد پائیزی حرکت به سمت قله را آغاز نمودیم.پس از یکساعت و نیم در محل یکی از چشمه های مسیر برای صرف صبحانه توقفی نیم ساعته داشتیم ودر نهایت تمام اعضاء گروه علیرغم آنکه تعدادی از آنان برای اولین بار بود که در برنامه های  کوهنوردی شرکت  می کردند رأس ساعت 12 ظهر به قله2600 متری عاشقان صعود نمایند. نشاط این صعود با صدای آواز حامد محمدی ونی عادل پرویزی که از اعضاء نابینای گروه می باشند دو چندان گردید. در ساعت 3 بعد از ظهر در محل چشمه ای که برای صبحانه توقف کرده بودیم مجددا" برای صرف تاهار توقفی یکساعته داشتیم و بالاخره در ساعت 5 بعدازظهر برای برگشت به سنندج سوار مینی بوس شدیم.

اعضای نابینای گروه خانمها 1- کژال بهمنی 2- الهام بهمنی 3- شهلا عبدی 4- فروزان بهرامی     5- مریم عباسی و آقایان 1- عادل پرویزی 2- حامد محمدی 3- شجاع شیخله 4- سیامک خسروی (کم بینا) 

خالد اسعدی

سرپرست گروه کوهنوردی عصای سفید کردستان

 


 

 

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ۸:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۸/٢٧
تگ ها: عاشقان
comment نظرات () لینک

+ آغاز

تشکیل گروه کوهنوردی عصای سفیدکردستان

این ادعا را نداریم که ما اولین هستیم. خیلی وقت است که نابینایان ثابت کرده اند در عرصه کوهنوردی نیز علیرغم تمام سختیها و محدودیتهایش کوله به دوش کشیده اند و پای در راه دارند.

اطلاع دقیقی از تاریخجه کوهنوردی نابینایان در ایران ندارم اما شخصا" به اتفاق آقای " بهمن حبیبی "که ایشان علاوه بر نابینایی از ناحیه مچ دست نیز قطع عضو می باشند طی سالهای 75تا 78 بسیاری از قله های استان کردستان و قله های دماوند و سبلان را در سطح کشور صعود نموده ایم. دیگر دوستان نابینا نیز هر کدام به فراخور موقعیتهایی که داشته اند در برنامه های کوهنوردی بصورت متفرقه و گاها" عمومی که هر ساله بمناسبت روز جهانی نابینایان به وسیله انجمن نابینایان استان برگزار میگردید شرکت می کردند.

وجود این پتانسیل و استعدادها ما را بر آن داشت تا برای ساماندهی و انسجام و توسعه این ورزش اقدام به تشکیل گروه کوهنوردی نمائیم. در جلسه هم اندیشی برنامه ریزی برای برگزاری روزجهانی عصای سفید این پیشنهاد مورد استقبال اعضای هیئت مدیره انجمن و هیئت ورزشهای نابینایان و کم  بینایان استان قرار گرفت و به همین مناسبت نام گروه با عنوان گروه کوهنوردی " عصای سفید کردستان" در تاریخ 11 مهر 92 به تصویب رسید.

اعلام این خبر با استقبال عمومی گروههای کوهنوردی بویژه کانون کوهنوردان  وهیئت کوهنوردی استان قرار گرفت و   با مشارکت و همدلی خود در اولین برنامه گروه که صعود به قله آبیدر بود فعالانه شرکت نمودند.                                                                                                                                                                                                              

 

 

گروه کوهنوردی دنا نیز در همان روز با پذیرائی خود درمحل زیارتگاه خضر زنده از کوهنوردان و خانواده های آنان که بمناسبت روز جهانی نابینایان گرد هم آمده بودند بر این همدلی افزود. نا گفته نماند که حضور شهردار و تعدادی از اعضا شورای شهر سنندج در این مراسم نشان از احساس مسئولیت مسئولین شهرمان داشت.

 

 

 

 

 

سوزانده شدن آبیدر  وخشونت بر علیه طبیعت نیز از نظرمان دور نماند.

 عکسها از آقای فرهاد وحدانی

 

 

 

 

 

 

 

 

نویسنده : خالد اسعدی ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۸/٢٠
comment نظرات () لینک